nowoczesny-taras
Nowoczesny taras – technologie i dodatki
3 sierpnia, 2021
Przedpokój w stylu nowoczesnym
Nowoczesny przedpokój w bloku i domu jednorodzinnym – aranżacje i inspiracje
24 sierpnia, 2021

Minimalizm w aranżacji wnętrz

Minimalistyczne wnętrze
Czasy, gdzie każdy kąt mieszkania musiał być zaaranżowany powoli odchodzą w zapomnienie i kojarzą się ze starszymi pokoleniami. Nowoczesne mieszkania coraz częściej cechuje przestrzeń oraz umiarkowana ilość mebli i dodatków. Minimalizm w czterech kątach może być wybrany z wielu różnych powodów, jednak nie ma wątpliwości, że za upodobaniami klientów podążają producenci mebli i wyposażenia wnętrz. Nawet niewielkie przestrzenie przestają być przytłoczone nadmiarem mebli i odzyskują swobodę użytkowania dla lokatorów.

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

Styl minimalistyczny to podejście holistyczne zarówno do kolorów, ilości mebli i dodatków jak i innych aspektów codziennego życia. Mieszkanie minimalistyczne cechuje się regularną kubaturą mebli, które często inspirowane są stylem skandynawskim. Mogą być wykonane zarówno z naturalnych materiałów takich jak drewno jak i być zachowane w industrialnym klimacie, dzięki wykorzystaniu stalowych lub metalowych elementów. Minimalizm w aranżacji wnętrz to również niewielka ilość lub całkowity brak dodatków. Bardzo często zamiast nich pojawiają się licznie rośliny, które wnoszą życie do minimalistycznego wnętrza.

Dlaczego warto postawić na minimalizm?

Zanim zdecydujemy się na minimalizm w aranżacji wnętrz, warto zastanowić się, jaka jest geneza tego trendu, który zdominował współczesne aranżacje mieszkań. Wiele osób decyduje się na minimalizm z uwagi na troskę o środowisko naturalne. Nadmiar rzeczy w mieszkaniu generuje dodatkowe pokłady śmieci, które prowadzą do zanieczyszczania planety, a w konsekwencji do pogarszania się komfortu życia w perspektywie kolejnych pokoleń. 

Prawdą jest, że wielu spośród rzeczy, które proponują nam producenci mebli czy dodatków do domu, po prostu nie potrzebujemy. Warto więc podejmować świadome decyzje i ograniczyć się jedynie do niezbędnego wyposażenia, rezygnując z dodatkowych mebli czy akcesoriów do domu. W uporządkowanym wnętrzu łatwiej skupić myśli i odzyskać wewnętrzną równowagę, co również jest silnym bodźcem, by postawić na minimalizm w aranżacji wnętrz. Przestrzeń pozwala na swobodę i łatwiejsze osiągniecie spokoju, co jest szczególnie ważne, gdy na co dzień doświadczamy wielu sytuacji stresowych w pracy lub życiu prywatnym.

Minimalizm we wnętrzu
Surowe, oszczędne wnętrze w stylu minimalistycznym

Zalety minimalizmu w aranżacji wnętrz

Główną zaletą minimalizmu jest oszczędność czasu i pieniędzy. Mniej mebli i dodatków to mniejszy wydatek na wyposażenie i aranżację mieszkania. Decydując się na zakup tylko funkcjonalnych i prostych mebli, oszczędzamy czas na poszukiwanie i składanie wielu zestawów, z których nie będziemy korzystać na co dzień. Korzyści z minimalizmu w aranżacji wnętrz są więc widoczne w krótkim czasie. Do zalet warto dodać również mniejszą ilość kurzu, który osiada na meblach, a w szczególności na bibelotach i innych małych dodatkach do domu. Dzięki temu oszczędzamy czas na sprzątanie, który można wykorzystać na rozwijanie pasji lub czas spędzony w gronie bliskich.

Komentarze są wyłączone.