Styl minimalistyczny to podejście holistyczne zarówno do kolorów, ilości mebli i dodatków jak i innych aspektów codziennego życia. Mieszkanie minimalistyczne cechuje się regularną kubaturą mebli, które często inspirowane są stylem skandynawskim. Mogą być wykonane zarówno z naturalnych materiałów takich jak drewno jak i być zachowane w industrialnym klimacie, dzięki wykorzystaniu stalowych lub metalowych elementów. Minimalizm w aranżacji wnętrz to również niewielka ilość lub całkowity brak dodatków. Bardzo często zamiast nich pojawiają się licznie rośliny, które wnoszą życie do minimalistycznego wnętrza.
Zanim zdecydujemy się na minimalizm w aranżacji wnętrz, warto zastanowić się, jaka jest geneza tego trendu, który zdominował współczesne aranżacje mieszkań. Wiele osób decyduje się na minimalizm z uwagi na troskę o środowisko naturalne. Nadmiar rzeczy w mieszkaniu generuje dodatkowe pokłady śmieci, które prowadzą do zanieczyszczania planety, a w konsekwencji do pogarszania się komfortu życia w perspektywie kolejnych pokoleń.
Prawdą jest, że wielu spośród rzeczy, które proponują nam producenci mebli czy dodatków do domu, po prostu nie potrzebujemy. Warto więc podejmować świadome decyzje i ograniczyć się jedynie do niezbędnego wyposażenia, rezygnując z dodatkowych mebli czy akcesoriów do domu. W uporządkowanym wnętrzu łatwiej skupić myśli i odzyskać wewnętrzną równowagę, co również jest silnym bodźcem, by postawić na minimalizm w aranżacji wnętrz. Przestrzeń pozwala na swobodę i łatwiejsze osiągniecie spokoju, co jest szczególnie ważne, gdy na co dzień doświadczamy wielu sytuacji stresowych w pracy lub życiu prywatnym.
Główną zaletą minimalizmu jest oszczędność czasu i pieniędzy. Mniej mebli i dodatków to mniejszy wydatek na wyposażenie i aranżację mieszkania. Decydując się na zakup tylko funkcjonalnych i prostych mebli, oszczędzamy czas na poszukiwanie i składanie wielu zestawów, z których nie będziemy korzystać na co dzień. Korzyści z minimalizmu w aranżacji wnętrz są więc widoczne w krótkim czasie. Do zalet warto dodać również mniejszą ilość kurzu, który osiada na meblach, a w szczególności na bibelotach i innych małych dodatkach do domu. Dzięki temu oszczędzamy czas na sprzątanie, który można wykorzystać na rozwijanie pasji lub czas spędzony w gronie bliskich.