Nowoczesne wnętrze nie może obyć się bez obecności tapety w jednym z dominujących w trendach stylu – mowa o tapetach ściennych geometrycznych oraz w stylu art déco. Jedne i drugie są tak zachwycające, że ciężko jest zdecydować się na jedną z nich. Proszę wobec tego spojrzeć na ich podobieństwa oraz to, czym się różnią, co z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.
Spis treści
Pałacowe wnętrza vs. powtarzalność i minimalizm
Styl art déco nie przez przypadek nazywany bywa ”pałacowym”. Nie można mu odmówić nieskazitelnej elegancji i oryginalności. Tapety w tym stylu pragną mieć wszyscy, którzy uwielbiają podążać krokami mody i budzić zachwyt w odwiedzających wnętrze gościach. Modne w latach 2o. i 3o. XX wieku dziś ponownie święcą tryumfy, nadając pomieszczeniom absolutnie fenomenalnego klimatu sprzed lat, aczkolwiek w nieco innej odsłonie.
Aranżacje z tapet geometrycznych zaś to nieco inna bajka; choć znaleźć można szereg podobieństw, to jednak ogromną rolę odgrywają tutaj detale. Osoba niewtajemniczona w sposób szczegółowy do świata architektury wnętrz być może nie dostrzega różnicy pomiędzy tapetami w stylu geometrycznym, a art déco tapetami, choć style te w istocie są naprawdę odmienne. Proszę jednak najpierw dostrzec cechy, które łączą te tapety ścienne.
Cóż, najmocniej łączącą je cechą jest symetria, regularność, powtarzalność. Toż to istny raj dla osób wielbiących porządek i wizualny ład w pomieszczeniu!
Spójrzmy na podobieństwa…
Łatwo dostrzec tendencję do wykorzystywania w aranżacjach tapet geometrycznych i art déco tak samo przez minimalistów (np. tapety geometryczne styl skandynawski, tapeta geometryczna biała, tapeta geometryczna szara oraz tapeta art déco szara i art déco niemal pozbawiona zdobień), jak również kochają je osobistości, które lubią gdy we wnętrzu ”coś się dzieje” (przykładem może być tapeta art déco zielona, tapeta art déco granat, tapety figury geometryczne czy nawet tapety geometryczne 3d).
Zarówno tapety ścienne w stylu art déco, jak i tapety we wzory geometryczne wypełnione po brzegi są jednakowym wzorem, tj. dominuje jeden motyw przewodni powielony mnóstwo razy. Czy ktoś dostrzega tutaj potencjał w łatwości kładzenia tych tapet, a mianowicie możliwości dyskretnego dopasowani kolejnego kawałka tapety obok poprzedniego?
Jeżeli zaś chodzi o łatwość przyklejania, to nie można pominąć faktu, że w obu grupach znaleźć można tapety na flizelinie, papierze oraz winylu. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się popularnością, gdyż doskonałe wzory chroni możliwość ich przetarcia czy nawet umieszczenia w kuchni i łazience, gdzie nietrudno o zabrudzenia i wilgoć.
Oba style występują w wersjach raczej stonowanych o drobnych, spokojnych motywach (np. art déco lubi drobne kwiatuszki), ale mogą również zaskakiwać żywiołowością (rzucające się w oczy wielobarwne figury geometryczne w drugim ze stylów). Podobnie nic nie stoi na przeszkodzie, by pokryć nimi jedną ścianę a resztę ścian wypełnić mniej lub bardziej intensywnymi barwami.
… oraz różnice między stylem art deco i geometrycznym
Powróćmy na chwilę do kwestii wzornictwa tapet art deo i geometrycznych. Choć charakteryzuje je symetria, to jednak wyrażona jest ona za pomocą nieco innych kształtów. Tapety geometryczne (a zwłaszcza tapety 3d) wypełnione są tak zwanymi figurami podstawowymi; nietrudno znaleźć tu pasy, kwadraty, kółka, przecinające się proste. Art déco to nieco większa pula możliwości; umieszczone tu motywy roślinne czy związane ze sztuką są nieco bardziej skomplikowane, poszarpane, mogą nawet być pojedynczym obrazkiem powielonym na całej szerokości.
Choć oba style bardzo lubią towarzystwo naturalnych surowców (i czasem same je imitować jak na przykład robi to tapeta geometryczna beton), to jednak widać pewne różnice. Art déco uwielbia drewniane dodatki boho, za to wzory geometryczne uzupełniają metalowe elementy. W zależności od wybranego motywu tapety i elementów dodatkowych nożna dowolnie modyfikować proporcje wnętrza.
Styl art déco powrócił po stu latach; można zatem sądzić, iż ma mniejszy potencjał bycia w modzie, aniżeli czyni to tapeta w tylu geometrycznym. Ta ostatnia zdaje się być bardziej neutralna i ponadczasowa, gdyż łatwo dopasowuje się do zmian w zakresie, chociażby wyglądu mebli czy tekstyliów. Takiej elastyczności nie można przypiąć tapecie art déco, która nie wiadomo jak długo będzie zgodna z obowiązującymi trendami. Obu jednak nie można odmówić niebywałej elegancji i stylu.