Najciekawsze artykuły o nowoczesnym domu i wnętrzach

Blog

Czarno-biała kuchnia – aranżacja i dobór dodatków

Kuchnia czarno-biała w stylu loft
Trudno wyobrazić sobie bardziej eleganckie i ponadczasowe połączenie niż czerń i biel. Skrajnie różne kolory tworzą idealną fuzję, która znakomicie się starzeje. To właśnie dlatego czarno-biała kuchnia jest hitem ostatnich lat i będzie jednym z wiodących trendów w sezonie 2022/2023. Jak zaaranżować czarno-białą kuchnię i jakie dodatki do niej dobrać?

Czarno-biała kuchnia – styl, specyfika i zalety

Za pomocą czerni i bieli można stworzyć dziesiątki widowiskowych aranżacji kuchennych, które idealnie będą współgrać z zamysłem aranżacyjnym właściciela. Czarno-biała kuchnia w stylu glamour? Wytrawna elegancja. Loftowy aneks w czerni i bieli? Surowość i estetyka. A to dopiero początek – te dwa kolory idealnie wpiszą się też w założenia nurtu minimalistycznego, klasycznego czy nowoczesnego. Wszystko zależy od wyboru tekstur, form i kształtów, no i oczywiście dodatków. To one bowiem w dużej mierze zdecydują, jaki będzie ostateczny odbiór tego wnętrza.

Jakie zalety ma kuchnia w czerni i bieli? Przede wszystkim daje ogromne możliwości w zmienianiu jej charakteru poprzez drobne modyfikacje. Kilka kolorowych dodatków lub zmiana okuć i uchwytów zabudowy może odmienić wnętrze nie do poznania. Czerń i biel nigdy nie wychodzą z mody, dlatego taka kuchnia po kilku latach nie sprawia wrażenia nieaktualnej lub przestarzałej – i za to kochają ją Polacy.

Nowoczesna kuchnia czarno-biała – czyli jaka?

Dla wielbicieli nowatorskich aranżacji kuchnia czarno-biała ma być przede wszystkim funkcjonalna i minimalistyczna. Ta grupa wybiera proste formy i dodatki o wyraźnie zarysowanej geometrii. Nowoczesna kuchnia w czerni i bieli może mieć akrylowe lub matowe fronty. Te pierwsze idealnie sprawdzą się we wnętrzach, które mają tętnić nowoczesną elegancją, same w sobie stanowią “biżuterię” dla pomieszczenia przez to, że znakomicie odbijają światło. Matowe fronty pokochają z kolei zwolennicy bardziej ascetycznych form, którzy widzą piękno w prostocie. Oba typy frontów są uniwersalne pod względem dodatków, takich jak okucia, gałki meblowe czy armatura kuchenna. Czerń, złoto, chrom – każda wersja będzie odpowiednia, więc wystarczy spośród nich wybrać tę, która najlepiej odpowiada indywidualnym preferencjom.

Kuchnia czarno-biała z drewnem – czy to dobry wybór?

Osoby, które boją się, że czarno-biała kuchnia nie będzie dość przytulna, mogą zdecydować się na kompromis i… połączyć ją z naturalnym drewnem. To doskonały pomysł, zwłaszcza gdy zamysłem właścicieli mieszkania jest dodanie w pomieszczeniu skandynawskiego akcentu. Czarno-biała kuchnia z drewnianym blatem i wyspą to opcja doskonale znana z domów mieszkańców północy, których poczuciem estetyki inspirują się Europejczycy z południa. Jaki rodzaj drewna będzie optymalny, gdy kuchnia w czerni i bieli została urządzona z przewagą tego pierwszego koloru? Warto postawić na jasny odcień drewna, jak np. dąb, sosna, klon lub jesion. Z kolei gdy czarno-biała kuchnia zaaranżowana jest z dominacją bieli, dobrym wyborem jest blat w kolorze venge, odpowiedni będzie też ciemny orzech. Głęboki odcień drewna blatu będzie doskonale kontrastował z jasnymi frontami.

Kuchnia czarno-biała z drewnianym blatem
Kuchnia czarno-biała z drewnianym blatem

Należy spodziewać się, że to właśnie kuchnia czarno-biała z drewnem będzie połączeniem, które zdominuje trendy w najbliższych kilku sezonach. Liczne wizualizacje udostępniane w mediach społecznościowych są niewyczerpaną kopalnią inspiracji i dostarczają wciąż nowych wskazówek, które pozwalają zmieniać, modyfikować i ulepszać wnętrza czarno-białej kuchni z drewnem, tak aby zawsze były na czasie.

You might be interested in …