Najciekawsze artykuły o nowoczesnym domu i wnętrzach

Blog

Smart home – co to jest? jak urządzić inteligentny dom?

inteligentny dom
Idea inteligentnego domu opiera się na umożliwieniu sterowania poszczególnymi elementami wyposażenia za pomocą jednego urządzenia. Zwykle takim urządzeniem jest smartfon, który połączony jest z centralnym interfejsem smarthome i umożliwia komunikacje za pomocą aplikacji. Mówiąc w skrócie – można przygotować sobie kawę za pomocą telefonu siedząc wygodnie na kanapie. Jak w przypadku każdej technologii – rozwiązanie to ma przede wszystkim ułatwić życie.

Inteligenty dom – technologia na każdym kroku

Inteligentne urządzenia pojawiają się dosłownie wszędzie – lustra, lodówki, biurka, a nawet ekspresy do kawy. To tylko kilka przykładów, które pokazują, że produktów tego typu jest mnóstwo, a pojawia się coraz więcej. Wśród pozostałych warto wymienić:

  • oświetlenie,
  • monitoring,
  • kamery,
  • wentylacja,
  • gniazdka elektryczne,
  • rolety,
  • urządzenia rtv – np. telewizor,
  • i wiele więcej.

Poza samymi urządzenia należy jeszcze posiadać centralny interfejs, który umożliwi pomiędzy nimi komunikację. Obecnie wybór ogranicza się do kilku producentów, czyli: Google Home, Amazon Alexa, Apple Homekit, czy też Xiaomi Mi Smarthome Hub. Producenci Ci mają również w swoich ofertach również inteligentne urządzenia, które współpracują z ich interfejsami.

Zalety smart home

Zalety tej technologii można wymieniać bez końca. Po pierwsze – możliwość automatyzacji wielu codziennych czynności. Nie trzeba martwić się o włączanie i wyłączanie światła, zasłaniania okien, temperaturę oraz wszelkie inne powtarzalne zadania. System zrobi to za nas. Po drugie – bezpieczeństwo. System inteligentnego monitoringu jest czymś, co warto posiadać. W końcu po trzecie – ekologia i ekonomia. Smarthome umożliwia np. ustawienie godziny, po której wszystkie gniazda w domu się wyłączą. Dzięki temu maleje zużycie prądu w godzinach nocnych.

Smart home – od czego zacząć projekt?

Na samym początku warto określić swoje potrzeby, czyli “Co tak naprawdę mi się przyda?”. Nie warto inwestować w rzeczy, które będą się tylko kurzyły i zamiast tego lepiej wybrać urządzenia, które rzeczywiście ułatwią życie. Kolejnym etapem jest wybór producenta centralnego Interfejsu. Jest to o tyle istotne, że posiadają różne możliwości, np. w kwestii komunikacji głosowej. W dużej mierze to właśnie od takiego Smarthubu zależy, jakie możliwości będzie miał cały system.

Po wyborze urządzeń oraz interfejsu przychodzi czas instalacji całego systemu. Na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują tego typu usługę. Korzystając z nich pomocy można mieć pewność, że poszczególne produkty będą kompatybilne oraz konfiguracja połączeń przebiegnie pomyślnie. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste – smart home to wciąż młoda technologia, która boryka się z mniejszymi bądź większymi problemami. Pomoc profesjonalnej firmy pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia takich problemów.

You might be interested in …