Czarno biały salon – jakie dodatki do czarno białego wnętrza?

panele szklane
Nowoczesne dodatki do kuchni – czas na szkło?
14 kwietnia, 2021
Dom z alarmem sterowanym smartfonem
Alarmy do domu. Jaki system alarmowy wybrać?
9 lipca, 2021

Czarno biały salon – jakie dodatki do czarno białego wnętrza?

salon w czerni i bieli
Klasyczne połączenie czerni i bieli idealnie wpasowuje w panujący aktualnie trend na minimalizm we wnętrzach. Takie zestawienie jest eleganckie oraz ponadczasowe. Wiele osób obawia się jednak, że taki zestaw może okazać się na dłuższą metę zbyt monotonny lub surowy. Wcale nie musi tak być! Jak uniknąć nudy w biało-czarnym wnętrzu oraz jak uczynić takie pomieszczenie bardziej przytulnym, podpowiemy w dzisiejszym artykule. Tematy, jakie dziś poruszymy to:

Jak wpłynąć optycznie na rozmiar wnętrza?

Wciąż niezmiennie aktualna pozostaje reguła, że przewaga jasnych kolorów optycznie rozświetla i powiększa nawet niewielkie pomieszczenie, a ciemne kolory zmniejszają wizualnie przestrzeń. Jak zatem rozplanować rozkład kolorów we wnętrzu, które ma składać się jedynie z czerni i bieli? 

Jeśli nasz salon nie jest zbyt przestronny ani dobrze doświetlony, lepiej sprawdzi się przewaga bieli, podczas gdy czerń posłuży jedynie jako akcent, podkreślający konkretne elementy. Nie zapominajmy jednak, że jednolita tafla matowej czerni (np. na frontach meblowych) również może dawać wrażenie przestrzeni i jednocześnie nietypowy efekt wizualny, ale tylko w jasnych, widnych pomieszczeniach. Gdy za dnia do salonu nie dociera za wiele światła, finalny efekt może być zbyt przytłaczający. 

Jak łączyć czerń i biel z innymi kolorami?

By wnętrze nie wydało się zbyt zimne i surowe, warto wprowadzić detale kolorystyczne. Należy jednak uważać, by była to jedna, góra dwie wyraziste barwy, które pomogą ożywić wnętrze. Wprowadzenie zbyt wielu kolorów spowoduje chaos i za bardzo zaburzy charakter pomieszczenia. Do salonu utrzymanym w biało-czarnej tonacji warto wprowadzać kolor w dodatkach, które łatwo zmienić, a którym czerń i biel posłużą jako klasyczna baza. Tekstylia jak poduszki, narzuty lub zasłony w zdecydowanych kolorach, jak musztardowy, kobaltowy czy ciemnozielony bardzo dobrze prezentują się na biało-czarnym tle. Gdy dany kolor nam się opatrzy, łatwo wymienimy akcesoria na inne, niskim kosztem odświeżając wygląd wnętrza.

wnętrze czarno białe

Czarno-białe obrazy w salonie

Dopełnieniem, oszczędnego czarno-białego wnętrza salonu mogą być czarno-białe obrazy na ścianach. Wybór obrazów na płótnie czy szkle w czerni i bieli może być trudny, bo na rynku ich jest całkiem sporo. Natomiast osoby, które, nie mają problemu z długim wyszukiwaniem elementów dekoracyjnych Takie obrazy będą pasować nie tylko do nowoczesnych loftowych czy skandynawskich wnętrz, ale też jako kontrast przełamujący konwencję – do wnętrz prowansalskich czy rustykalnym

Jak stworzyć w czarno-białym salonie przytulną atmosferę?

Salon jest miejscem, w którym spędzamy większość naszego czasu, dlatego ważne jest, by czuć się w nim dobrze. Surowe, czarno-białe wnętrze i jego minimalizm, może wydać nam się niekiedy zbyt zimne i nieprzystępne. Łatwo możemy to zmienić, wprowadzając do wystroju pomieszczenia elementy drewniane. Drewno fantastycznie ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny, domowy charakter. 

Kolejnym sposobem na uczynienie czarno-białego pomieszczenia bardziej przystępnym jest wprowadzenie zieleni do salonu. Gdy dysponujemy dużym salonem, mogą to być duże stojące donice z roślinami pokojowymi, jak np. palmy lub monstery. Jeśli nasz salon nie jest zbyt przestronny i nie możemy sobie na to pozwolić, warto rozważyć montaż tzw. zielonej ściany. Taki ogród wertykalny jest zawieszony na ścianie, dlatego nie zajmuje praktycznie miejsca, a nadaje naszemu nowoczesnemu wnętrzu klimat miejskiej dżungli. 

Komentarze są wyłączone.