Najciekawsze artykuły o nowoczesnym domu i wnętrzach

Blog

Energooszczędny dom – jakie ogrzewanie wybrać?

dom energooszczędny
Już na etapie budowy domu warto mieć pewność, którą z możliwych opcji ogrzewania będziemy stosować, W zależności od naszych zasobów finansowych, ale także powierzchni i kształtu działki, niektóre z rozwiązań będą bardziej dla nas wskazane, a inne mniej

Ogrzewanie w energooszczędnym domu

Założeniem ogrzewania w nowoczesnym, energooszczędnego domu jest zapewnienie odpowiedniej temperatury przy jak najniższych kosztach ponoszonych z tego tytułu. W związku z powyższym domy te najczęściej wykorzystują odnawialną energię elektryczną, a za ogrzewanie odpowiada pompa ciepła, piec gazowy albo piec olejowy. W żadnym wypadku nie stosuje się w nich kotłów na stałe paliwa, takie jak węgiel czy drewno. Ponadto w przypadku budownictwa energooszczędnego potrzebna jest znacznie mniejsza ilość energii, aby stworzyć wewnątrz komfort termiczny dla użytkowników mieszkania. Ponadto ciepło nie ucieka na zewnątrz domu, dlatego koszty jego ogrzania są znacznie niższe. Jaki zatem system ogrzewania najlepiej wybrać do energooszczędnego domu? Wiele w tym zakresie zależy od upodobań inwestorów, niemniej poniżej przedstawione zostaną najczęściej wybierane rozwiązania. 

Kotły gazowe

Ten system ogrzewania znajduje się w nowoczesnych domach zdecydowanie najczęściej. Niewątpliwą zaletą kotłów gazowych jest niski koszt ich nabycia, a także fakt, że są one urządzeniami bezobsługowymi – włączają oraz wyłączają się samoczynnie, nie trzeba dokładać do nich samodzielnie żadnego paliwa. Ponadto piec gazowy ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie trzeba umieszczać go w osobnym pomieszczeniu. Z drugiej strony problematyczne może być zapewnienie dostępu do sieci gazowej, zwłaszcza, jeżeli budujemy dom na terenach wiejskich. 

Ogrzewanie na prąd

Ogrzewanie na prąd wybierane jest dość rzadko, ponieważ inwestorzy z reguły obawiają się ciągle rosnących cen prądu. Niemniej, w nowoczesnych domach zużycie prądu w celu ich ogrzania nie jest znaczne, a tym samym – nie będzie kosztowne. Jeżeli dodatkowo zastosujesz piec akumulacyjny, który gromadzi energię cieplną w momencie, kiedy akurat obowiązuje tańsza taryfa za prąd, to rozwiązanie to może być jak najbardziej korzystne. Nie bez znaczenia jest też rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych. Montaż instalacji na dachu, lub specjalnej konstrukcji w ogrodzie, sprawie, że zwrocie inwestycji nasze wydatki na ogrzewanie mogą spaść niemal do zera. Panele fotowoltaiczne jako źródło zasilania sprawdzą się też w przypadku pomp ciepła.

Pompa ciepła

Jest to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Ponadto to właśnie pompa ciepła jest najczęściej kojarzona z nowoczesnym budownictwem. Podobnie jak kotły gazowe, pompa ciepła nie wymaga obsługi, przy czym ogrzewanie za jej pomocą będzie jeszcze tańsze, bowiem nie wymaga ona dostarczenia paliwa niezbędnego do jej działania. Z drugiej jednak strony pompa ciepła to dość duży wydatek (nawet rzędu 20 000 zł). 

Ogrzewanie paliwem stałym

W nowoczesnych domach ten system nie jest wykorzystywany często. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tego typu system ogrzewania wymaga sporego zaangażowania domownika. Z drugiej strony kotły wykorzystujące paliwa stałe mają wysoką sprawność działania oraz wydajność. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ogrzewanie tego typu, to znacznie lepiej jest wybrać piec na pellet lub biomasę niż węgiel czy drewno. Niemniej jednak, to właśnie dwa ostatnie paliwa są najtańsze i w związku z powyższym chętnie wybierane przez inwestorów posiadających ograniczony budżet. 

You might be interested in …