Meble vintage w nowoczesnym wnętrzu
Jak ocieplić nowoczesne wnętrze?
3 listopada, 2021
Las porośnięty mchem
Obrazy z mchu – jak zrobić obraz z chrobotka?
28 marca, 2022

Jak urządzić nowoczesne biuro?

wnętrze nowoczesnego biura
Przestrzeń biurowa to miejsce gdzie chcemy się skoncentrować i skupić na skuteczności i wydajności. Zaletą nowoczesnego biura jest to, że wspiera kreatywność i efektywność pracy. Dowiedz się co jest ważne w aranżacji przestrzeni biurowej i jak urządzić nowoczesne biuro, szybko, tanio i skutecznie.

Stanowisko pracy w nowoczesnym biurze

Każdy ma jakieś wyobrażenie o tym jak powinno wyglądać przyjazne i komfortowe biuro. Między tymi wyobrażeniami są pewne różnice, bo jednak każdy człowiek ma nieco inne preferencje i inne przyzwyczajenia, ale są też części wspólne i na nich się właśnie skupimy.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Wygodne i ergonomiczne stanowisko pracy wpływa na zdrowie i samopoczucie pracownika. Kiedy spędzamy przy biurku, klika godzin dziennie, zazwyczaj w jednej pozycji, ważne jest żeby były zapewnione podstawowe cechy dobrego stanowiska pracy jak np.: ergonomiczny fotel, który będzie dopasowany do potrzeb kręgosłupa i nie będzie powodował uciążliwego bólu po dłuższym siedzeniu. Wygodny fotel to nieodzowny element nowoczesnego gabinetu a ergonomia miejsca pracy to element wspierający efektywność pracowników

Meble do nowoczesnego biura

Meble w nowoczesnym biurze również powinny być ergonomiczne. Szuflady i szafki powinny z łatwością się otwierać, i być usytuowane w odpowiednim miejscu, czyli takim, w którym sięgniemy do nich z łatwością i bez wysiłku. Powierzchnia biurek powinna być przestronna i zadbana, bez niepotrzebnych rupieci. Kiedy chcemy urządzić biuro w stylu nowoczesnym raczej wybierzmy minimalizm i prostotę w kwestii mebli. Natomiast zawsze sprawdzą się naturalne materiały, które mają charakter wyciszający i uspokajający. Od jakiegoś czasu można zauważyć krzesła, które pozwalają na pracę w pozycji klęczącej, co mniej obciąża kręgosłup. Modne są również nowoczesne materiały jak poliwęglan. Tego typu krzesła są lekkie, wygodne i dostępne w wielu kolorach

Oświetlenie w biurze

Dobrze zaprojektowane oświetlenie sprawia, że biuro ma przyjazny wygląd, pobudza kreatywność i powoduje, że satysfakcja z wykonywanej pracy zwiększa się. Odpowiednie oświetlenie najlepiej w formie punktowej sprawia, że wzrok się nie męczy i długa praca przy komputerze nie jest uciążliwa dla oczy. Zadbaj też o optymalne wykorzystanie światła dziennego, które jest najzdrowszym źródłem światła dla człowieka. Aranżacja oświetlenia w biurze musi też brać pod uwagę normy techniczne określające minimalne natężenie światła, ustalone przez przepisy bhp. Przykładowo blat biurka powinien mieć oświetlenie min 500 lx (luxów, czyli lumenów na m2) Otoczenie biurka i ciągi komunikacyjne w pobliżu miejsca pracy powinny mieć oświetlenie rzędu 300 lx.

Ściany w nowoczesnym wnętrzu biurowym

Wystrój ścian w biurze może być stonowany, ale sprawdzają się też ożywcze kontrasty, np.: wyraziste obrazy lub fototapeta na jednej ze ścian. Np motywy roślinne budujące domową atmosferę. Aranżacja biura powinna być estetyczna, ale też funkcjonalna. To nie lada wyzwanie pogodzić te pozornie sprzeczne dążenia. Nowoczesne biuro małej firmy, to dodatkowo walka o optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i przygotowanie jej na ewentualny rozrost w przyszłości. Małe biuro to często robienie zabudowy na zamówienie, żeby zagospodarować każdy centymetr. Czasem najlepszym pomysłem na ściany w pracy jest brak ścian, czyli stworzenie przestrzeni coworkingowej. Jeśli zespół jest optymalnie dobrany będzie panowała wspierająca i dobra atmosfera. Dane z badań pokazują, że sprzyja to również podnoszeniu wydajności pracowników.

Podsumowując.

W nowoczesnym biurze praca sprawia większą przyjemność i mniej męczy. Ergonomia, funkcjonalność i styl to trzy wartości, które powinny być realizowane na podobnym poziomie. Czy łatwe jest zaprojektowanie biura w ten sposób? Na pewno nie, a szukanie balansu pomiędzy wspomnianymi ideami to czasem nie lada wyzwania. Jednak jeśli sami mamy z tym kłopot, z pewnością w okolicy nie brak specjalistów od wystroju wnętrz, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i talentem.

Komentarze są wyłączone.