Kuchnia z gadżetami
Gadżety kuchenne – sprytne pomysły do kuchni
13 września, 2021
Meble vintage w nowoczesnym wnętrzu
Jak ocieplić nowoczesne wnętrze?
3 listopada, 2021

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Jaki dom jest najtańszy w budowie?

Tani dom parterowy – czy aby na pewno?

Budowanie domu wiąże się z dużymi kosztami, dlatego wielu z nas podejmuje działania, by choć częściowo zmniejszyć wydatki. W jaki sposób skutecznie wpłynąć na realne obniżenie kosztów budowy domu?

Utarło się mówić, że dom parterowy bez podpiwniczenia i poddasza użytkowego jest jednym z najtańszych domów. Rzeczywiście, w wielu przypadkach możemy realnie zaoszczędzić, decydując się na tę opcję. Porównując jednak podobną powierzchnię domu parterowego i domu z poddaszem, można zobaczyć, że warto przemyśleć projekt domu, który będzie zawierał poddasze. Realnie rzecz biorąc, do budowy domu z poddaszem użytkowym potrzeba znacznie lepszych materiałów, niż do budowy parterowego domu jednorodzinnego, ale to wbrew pozorom nie oznacza, że dom z poddaszem jest droższy! Koszt materiałów w obu przypadkach nie będzie się różnić od siebie, dlatego nie zaoszczędzimy na materiałach budowlanych, decydując się na dom parterowy. Przy powierzchni powyżej 100 m² warto rozważyć poddasze użytkowe.

Brak podpiwniczenia – realne cięcie kosztów

Jak się okazuje, tani dom całoroczny to taki, gdzie nie ma podpiwniczenia. Oczywiście, piwnica się przydaje, ale może podnieść koszt budowy domu aż o 30%. Jeśli dom nie stoi na terenie zalewowym, podmokłym i wymagającym, możemy śmiało zrezygnować z posiadania piwnicy, która w takim przypadku byłaby obarczona ryzykiem zalania. Co innego, gdy działka, na której planujemy budowę, jest dość wymagająca. Wtedy warto zdecydowanie zaoszczędzić na innych elementach domu niż piwnica.

Mały tani domek

Skosy i udziwnione konstrukcje zwiększają koszty budowy domu

Chcąc wybudować tani dom jednorodzinny, unikaj skosów i udziwnień’ konstrukcyjnych. Najtańsze domy to domy o kształcie foremnej bryły, osadzony najczęściej na planie prostokąta. Takie rozwiązanie jest nie tylko łatwe i tanie, ale także energooszczędne. Co istotne, znaczenie ma również rodzaj dachu, jaki wybierzemy. Tani dom z płaskim dachem lub dwuspadowym dachem to najbardziej oszczędna opcja, która pozwoli także uniknąć niepotrzebnych strat ciepła. Liczne skosy wiążą się także z koniecznością wzmocnienia takiej konstrukcji, co więcej, będziemy musieli też dobrać do niej niespecyficzne okna na wymiar, co znacznie podniesie koszty budowy.

Garaż – budować czy nie budować?

Jak wiadomo, budowa garażu w bryle domu to zawsze dodatkowe koszty. Najbardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem jest budowa drewnianej wiaty, pod którą można schować samochód. Dla wielu osób taka ochrona nie jest jednak wystarczająca, a często okazuje się, że nowoczesny tani dom bez garażu, to nie dom. Czy można zaoszczędzić na kosztach budowy garażu? Jeśli już zdecydujemy się na garaż, najkorzystniejszą opcją będzie ten wbudowany w bryłę budynku. W porównaniu z budową garażu wolnostojącego zaoszczędzimy ok. 10 tys. zł.

Tani dom całoroczny dla całej rodziny

Duża rodzina generuje duże potrzeby. Chociaż powoli odchodzi się od budowy domów wielopokoleniowych na rzecz minimalistycznych, nadal żywo funkcjonuje przekonanie, że można posiadać tani dom na wsi, ale najważniejsze, by miał kilka sypialni czy łazienek. Obowiązkowo, po jednej na każdym piętrze. Jak się okazuje, warto usiąść razem z architektem wnętrz i zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy osobnej pralni i dwóch łazienek na parterze, trzech na piętrze. Zrezygnowanie z wielu pomieszczeń, które realnie służą raczej przyjemności, niż wynikają z faktycznych potrzeb domowników, pozwoli znacznie zmniejszyć koszty budowy domu.

Gotowy projekt domu czy projekt od podstaw?

Gotowe projekty domów mają swoje wady, ale rzeczywiście pozwolą na ścięcie kosztów budowy. Chociaż decydując się na gotowy projekt mamy niewielką możliwość modyfikacji istniejącego planu, czasem warto przemyśleć, czy taka opcja nie będzie jednak najlepszą opcją dla naszego budżetu. Przed ostateczną decyzją można skon skonsultować się z architektem, by rozeznać się w realnych kosztach i potrzebach.

Komentarze są wyłączone.