Kuchnia czarno-biała w stylu loft
Czarno-biała kuchnia – aranżacja i dobór dodatków
27 października, 2022
Nowoczesna kuchnia w ciemnym odcieniu
Nowoczesna kuchnia – co powinno znaleźć się w nowoczesnej kuchni w 2023 roku?
22 grudnia, 2022

Meble PRL w nowoczesnym wnętrzu

Design stylizowany na czasy PRL

Design stylizowany na czasy PRL

Moda zatacza krąg także we wnętrzarstwie. Obecnie poza nowymi, designerskimi szafami, krzesłami czy stolikami dużą popularnością cieszą się także meble rodem z PRL. Ceni się je za klimat, ponadczasowy wygląd oraz liczne możliwości aranżacyjne. Jeśli wyposażenie mieszkania wciąż jeszcze przed Tobą, dowiedz się o nich więcej.

Czym są meble PRL?

Dosłownie rzecz ujmując, meble PRL to okazy z lat 50. i 60., które wówczas były masowo produkowane, jednak teraz stanowią wartość kolekcjonerską. Nie da się jednak ukryć, że ich ilość jest mocno ograniczona, a cena… zawyżona. Z tego względu, aby każdy mógł sobie pozwolić na designerskie krzesło czy stół inspirowany minionym wiekiem, zaczęto produkować meble na podstawie projektów z PRL-u. To sprawia, że nawet mniej zamożny klient jest sobie w stanie pozwolić na klimatyczne dodatki w swoim nowoczesnym mieszkaniu.

Przykłady najpopularniejszych mebli PRL

Nie każdy mebel, który był wykorzystywany w czasach PRL-u, sprawdzi się we współczesnym mieszkaniu. Co więcej, część z nich zostanie uznana za synonim kiczu. Są jednak takie, które idealnie komponują się z nowoczesnym designem i są obiektem pożądania wśród osób aranżujących swoje cztery kąty. Jednym z nich z pewnością jest krzesło muszelka. To tapicerowany mebel, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu siedzisku. Opiera się ono na czterech cienkich nogach nachylonych pod lekkim kątem. Warto także zwrócić na krzesło patyczak, które obecnie stanowi świetny dodatek do kuchni. Wyróżnia się oparciem złożonym z kilku pionowych, drewnianych desek o okrągłym kształcie, połączonych poziomą belką. Co natomiast ze stołami? W tym przypadku również bardzo pożądanym meblem jest patyczak — czyli niski stół z wysokimi nóżkami. W zestawieniu nie mogłoby także zabraknąć komód, a w szczególności tej potocznie zwanej jamnikiem. Swoją nazwę zawdzięcza podłużnemu kształtowi oraz cienkim nóżkom, które zresztą są charakterystyczne dla okazów z PRL-u.

Komoda z czasów PRL

W jakich stylach wnętrzarskich sprawdzą się meble PRL?

Dobrze dobrane meble PRL sprawdzą się w większości stylów wnętrzarskich. Wyjątkowo dobrze będą jednak pasować do aranżacji:

  • w stylu skandynawskim — w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak bawełna, len czy kamień, drewniane krzesła patyczaki będą wyglądać wyśmienicie,
  • w stylu glamour — krzesła muszelki doskonale uzupełnią wnętrze pełne luksusu,
  • w stylu industrialnym — pomimo wyjątkowego designu znaczna część mebli PRL wyróżnia się prostotą, która jest bardzo pożądana we wnętrzach industrialnych.

Jak łączyć meble PRL z nowoczesnym designem?

Istnieje pełna dowolność łączenia mebli PRL z nowoczesnym designem. Możesz to zrobić co najmniej na dwa sposoby: uzupełniając modernistyczne wnętrza pojedynczą komodą z lat 50. lub też wykorzystując liczne starodawne dodatki i jedynie wzbogacając je o nowe rozwiązania. Bez względu na to, na którą metodę się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że Twoje mieszkanie nabierze wyjątkowego charakteru. Wszystko dzięki ponadczasowym i oryginalnym kształtom, jakie mają meble PRL.

Komentarze są wyłączone.