Las porośnięty mchem
Obrazy z mchu – jak zrobić obraz z chrobotka?
28 marca, 2022
Korytarz w stylu nowoczesnym
Nowoczesny korytarz – jak urządzić hol w nowoczesnym stylu?
6 kwietnia, 2022

Nowoczesne ogrzewanie domu – technologie i pomysły

Dom z panelami słonecznymi
Ogrzewanie domu zwykle wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniej instalacji grzewczej. Obecnie w sklepach branżowych można znaleźć wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym szybko zwiększymy temperaturę w domu lub mieszkaniu. Szukając optymalnych technologii, warto rozważyć przede wszystkim nowoczesne sposoby na efektywne ogrzanie powierzchni mieszkalnej.

Nowoczesne metody ogrzewania domów

Planując budowę domu lub remont mieszkania musimy już na etapie projektu zadecydować, czym będziemy ogrzewać daną nieruchomość. Ponieważ każda instalacja wymaga przygotowania odpowiedniej infrastruktury i umiejętnego rozmieszczenia rur oraz kabli. Jeśli chcemy postawić na nowoczesne ogrzewanie domu, to powinniśmy rozważyć takie opcje jak:

  • ogrzewanie podłogowe
  • ogrzewanie elektryczne 
  • pompy ciepła
  • panele słoneczne
  • nowoczesne piece gazowe

Przy czym do ogrzewania elektrycznego można wybrać różnego rodzaju grzejniki elektryczne w tym na przykład popularne promienniki, czy pojemne piece akumulacyjne.

Ogrzewanie podłogowe — co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe zwykle kojarzy się z podgrzewaniem podłogi w łazience, jednak to rozwiązanie także świetnie sprawdzi się do zwiększenia temperatury w całym mieszkaniu. Chcąc zamontować taką instalację, trzeba skuć podłogę w wybranym pomieszczeniu, dlatego najlepiej robić to w trakcie budowy lub remontu. Co ważne tego typu nowoczesne ogrzewanie mieszkania jest bardzo wydajne, ponieważ pozwala na równomierne ogrzanie określonej powierzchni, dzięki czemu można szybko podnieść temperaturę w całym budynku. Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecane do energooszczędnych budynków i pomieszczeń odznaczających się optymalną izolacją cieplną. Wówczas straty cieplne będą minimalne, a koszty ogrzewania znacząco się zmniejszą.

Technologie grzewcze przyjazne dla środowiska

Jeśli szukamy nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania domu, to warto pomyśleć również o wpływie danego systemu na środowisko naturalne. Dlatego do nowego budownictwa wybiera się obecnie głównie instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii. W tym celu możemy zdecydować się na nowoczesne elektryczne ogrzewanie domu, ponieważ jest w pełni bezpieczne i nie generuje groźnych spalin lub innych równie szkodliwych zanieczyszczeń. Ciekawą alternatywą będą także panele solarne, które pozyskują energię z promieniowania słonecznego. Zwróćmy również uwagę na pompę ciepła, która pobiera energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu, a do jej poprawnego działania potrzebny jest prąd. Ponadto pompa ciepła może nie tylko skutecznie ogrzać pomieszczenie, ale i je schłodzić. Dlatego jest często stosowana we współczesnym budownictwie.

Producenci systemów grzewczych wciąż ulepszają dostępne na rynku urządzenia, dzięki czemu możemy z powodzeniem korzystać także z zaawansowanych technologicznie pieców gazowych lub kotłów na paliwa stałe. Pamiętajmy jednak, by przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze nowoczesnego ogrzewania domu dokładnie przeanalizować koszty związane z utrzymaniem danej instalacji oraz komfort i wygodę jej codziennego użytkowania.

Komentarze są wyłączone.