wnętrze nowoczesnego biura
Jak urządzić nowoczesne biuro?
5 lutego, 2022
Dom z panelami słonecznymi
Nowoczesne ogrzewanie domu – technologie i pomysły
6 kwietnia, 2022

Obrazy z mchu – jak zrobić obraz z chrobotka?

Las porośnięty mchem
Odpowiednio przygotowany mech chrobotek jest idealną ozdobą. Jest to niezwykle prosta dekoracja, która sprawdzi się zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i w tym klasycznych.

Dlaczego obraz z mchu?

Nie jest to ozdoba, która wymaga szczególnej pielęgnacji, tak naprawdę wystarczą tylko odpowiednie warunki, a utrzymuje on swój zapach i wygląd aż 15 lat. Mech jest idealny dla alergików oraz właścicieli zwierząt domowych, ponieważ nie przyciąga kurzu i roztoczy oraz jest odporny na działanie pleśni i grzybów. Nie zmienia również wyglądu z czasem, ponieważ się nie rozrasta i nie osypuje. Trzeba pamiętać, że w Polsce mech jest chroniony i powinien pochodzić z certyfikowanego źródła. Mech Chrobotek reniferowy i inne rośliny stabilizowane to coraz modniejsza dekoracja w dobie powrotu do natury, kolorów ziemi i bujnej roślinności w domach. Warto rozwazyc czy nie udekorować salony właśnie w ten sposób

Jakiego mchu użyć?

Rodzaje mchu, które są często wykorzystywane:

 • mech leśny,
 • mech trawiasty,
 • mech poduszkowy,
 • mech islandzki,
 • chrobotek reniferowy.

Najpopularniejszym z podanych jest mech chrobotek.

Gdzie powinien znajdować się obraz z chrobotkiem?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby nie wieszać naszego obrazu w miejscu, gdzie bezpośrednio padałoby na niego słońce lub blisko źródeł ciepła. Chrobotek nadaje się idealnie do wilgotnych pomieszczeń, na przykład do łazienki.

Co potrzebujesz do wykonania obrazu z chrobotka?

Są dwa sposoby na zrobienie tego typu obrazu.

Do pierwszego z nich potrzebujemy:

 • mech,
 • ramka na zdjęcia o głębokości 3/4 cm,
 • sekator, obcęgi lub skrzypce,
 • taker i zszywki.

Zaś do drugiego potrzebujemy:

 • podłoże,
 • ramę,
 • klej florystyczny.Obrazy z mchu – pierwszy sposób wykonania:

Najpierw musimy obciąć siatkę niewiele więcej niż wynosi wielkość ramki. Najprościej będzie to zrobić układając ramkę na siatkę i docinając ją wokół. Następnie rozkładamy ramkę, ponieważ potrzebujemy tylko tylną ściankę. Ramkę kładziemy na twardym podłożu przednią stroną, a do jej wnętrza wkładamy siatkę. Później takerem mocujemy siatkę do ramki oraz obcinamy nadmiar siatki. Możemy teraz odwrócić ramkę siatką do góry i włożyć w otwory siatki mech. Co ważne – całość możemy wypełnić jednym lub wieloma kolorami. Wszystko zależy od nas, mech jest farbowany na różne kolory, więc bez problemu możesz odejść od zieleni i wybrać swoje ulubione kolory. Po wypełnieniu całej ramki wystarczy sprawdzić, czy wszystko się trzyma oraz pozbyć się niepotrzebnych śmieci.

Mech chrobotek – drugi sposób wykonania obrazu:

Jest to bardzo podobna metoda do tej pierwszej, jednak tutaj zamiast siatki, potrzebujemy kleju florystycznego. Na początku musimy rozgrzać klej, jednak trzeba z tym uważać, aby się nie poparzyć. Kiedy wybierzemy odpowiednie podłoże, wystarczy zacząć przyklejać mech i to koniec. Możemy również urozmaicić naszą pracę równymi kolorami chrobotka lub wyciąć ciekawe wzory, jednak nie jest to konieczne.

Komentarze są wyłączone.